Proje Sorunsalı

İnsan ve yük taşımasında kullanılan asansörler, artık sıradan hayatın vazgeçilmez araçları arasında yerini aldı.
umesay, umes-ay, umes-ay.com, asansör bakım onarımcı, asansör bakım onarımcısı, asansör, Türk Metal Sendikası AB Projesi, istihdam projesi, MYK sertifikalı asansör bakım onarımcısı, Türk Metal, Türk Metal Sendikası, TMS, ÇSGD, çalışma ve sosyal güvenlik derneği, Otis, Buga Otis

İnsan ve yük taşımasında kullanılan asansörler, artık sıradan hayatın vazgeçilmez araçları arasında yerini aldı. Artan asansör ihtiyacına bağlı olarak “Asansör Bakım ve Onarım Meslek Elemanına” ihtiyaç artmakta. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak, özellikle işsizlere asansör bakım ve onarım meslek elemanı niteliği kazandırmak için, sözleşme makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen Türk Metal Sendikası tarafından yürütülen Ulusal Meslek Standartları ve Yeterlilikleri ile Asansör Bakım ve Onarımcısı Meslek Elemanı Yetiştirme Projesi’ne başlandı.

Konutlarda, inşaatlarda, fabrikalarda, alış veriş merkezlerinde, sağlık tesislerinde iyi çalışan asansörler insanların hayatına konfor katarken zaman kazandırıyor. Diğer taraftan kalite standartlarına uymayan, sürekli bakımı ve gerekli onarımı yapılmayan asansörler ise kazalara neden oluyor, insanların ölmesine veya engelli kalmasına, işlerin aksamasına yol açıyor.    

Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı verilerine göre yapı kullanım izni almış binalarda toplam 477 bin 386 adet asansör bulunuyor. Asansörler, artan kazalara bağlı ölümler nedeniyle yetersiz emniyet ve iş güvenliği eksiklikleriyle gündeme geliyor. Nitekim Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 yılında asansör üzerinde yapılan denetimler çarpıcı sonuçlar ortaya koymakta; 3982 asansör üzerinde yapılan denetimlerde 1918 (%48) asansörde uygunsuzluklar tespit edilmiş, tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin toplam 6.318.977 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Mevzuatta, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 35. maddesinde 2015 yılında yapılan değişiklikle, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden yöneticiler, yöneticisi olmayan apartmanlarda kat maliklerinin sorumlu oldukları düzenlendi.

Tüm bu gelişmeler asansörlerin imalatından montajına, bakımından onarımını yapabilecek nitelikli işgücüne ihtiyacı arttırmaktadır. Asansör servis ve bakım hizmetlerinde ihtiyaç duyulan insan gücünü işsizler arasından karşılamak için, Türk Metal Sendikası tarafından ‘Ulusal Meslek Standartları ve Yeterlilikleri ile Asansör Bakım ve Onarımcısı Meslek Elemanı Yetiştirme Projesi” yürütülmeye başlandı. Proje ile işsiz gençlere uygulamalı meslek eğitimi verilerek nitelik kazandırılacak, Asansör Bakım Onarımcısı Meslek Elemanı olarak istihdamları sağlanacaktır. Bu kapsamda yapılacak bir protokol ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 4 mesleki okulda laboratuvar kurulacaktır.

12 ay sürecek proje Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, Türk Metal Sendikası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Derneği işbirliğinde yürütülecek. Projenin toplam bütçesi 429.880 Avro olup söz konusu bütçe Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.