Genel Lise ve İlköğretim Mezunları

Eğitim Hakkında

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) ’nın IV. Bileşeni “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı” kapsamında uygulanan, “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamın Desteklenmesi Hibe Programı” altında hibe alan, Sözleşme Makamı’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Daire Başkanlığı, hibe faydalanıcısının Türk Metal Sendikası, proje ortağının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Derneği ve proje iştirakçisinin Buga Otis firması olduğu “Ulusal Meslek Standartları ve Yeterlilikleri ile Asansör Bakım ve Onarımcısı Meslek Elemanı Yetiştirme Projesi – UMES-AY”, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Proje kapsamında, işsiz gençlere “Asansör ve Bakım-Onarımı” üzerine teorik ve pratik eğitimler sağlanacak ve bu eğitimlerin sonunda başarılı olanlara sertifikaları verilerek işgücü piyasasına katılımları sağlanacaktır. Eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile belirlenen İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir olmak üzere her ilde bir meslek lisesinde, “Asansör Bakım-Onarımcısı” yetiştirilmesi için gerekli olan ekipmanların kurulduğu atölye ve dersliklerde gerçekleştirilecektir.

Başvuru Koşulları

  • Eğitimlere aşağıdaki grupları kapsayan ve İŞ-KUR’a kayıtlı işsiz gençler katılabilir. Eğitim süresi boyunca bir işyerinde tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışanlar bu programa başvuramazlar.
  • 15-29 yaş aralığında olan ve ilköğretim ve genel liselerden mezun olanlar.

Dersler ne kadar sürecek ve hangi tarihler arasında olacak?

Başlangıç Tarihi: 25 Temmuz 2016

Bitiş Tarihi 22 Kasım 2016

Toplam Süre: 4 Ay 3 Gün

Toplam Ders Saati: 944 Saat

Günlük Eğitim Süresi: Haftada 6 gün (Pzt.-Cmt.), her gün 10 saat (08.00 – 16.40)

Eğitimler ücretli mi?

Eğitimler için katılımcılardan herhangi bir ücret alınmayacaktır. Bu program kapsamındaki kursiyerlerimize, proje tarafından eğitime katıldıkları her gün için kişi başına 7 Euro gündelik cep harçlığı ödenecektir. Harçlıklar eğitim sonunda toplu olarak ödenecektir.

Program süresince eğitim alacak kursiyerlerimize ferdi kaza sigortası proje kapsamında yaptırılacaktır.

Eğitim için Kontenjan var mı?

Bu eğitim grubu için; İstanbul’da 20 kursiyer, Ankara’da 20 kursiyer, Bursa’da 20 kursiyer ve İzmir’de 20 kursiyer olmak üzere toplamda 80 kursiyerlik kontenjan mevcuttur.

Eğitimlere devam zorunluluğu var mı?

Kursiyerler düzenli olarak kursa devam etmek zorundadır. Kurs süresinin 1/5'i kadar özürlü-özürsüz devamsızlık yapanların kaydı silinir, belge verilmez ve eğitim kapsamında vaat edilen hiçbir haktan faydalanamazlar.

Eğitimler sonunda hangi sertifikalar verilecektir?

Eğitimlerde başarılı olan gençlere,  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilecektir. Ayrıca, eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler MYK Asansör Bakım Onarımcısı Sertifikası sınavına başvurmaya hak kazanacaktır. MYK Sertifika ücretleri proje kapsamında karşılanacaktır. MYK sertifikası istihdam için zorunlu bir sertifikadır. Daha fazla bilgi için bkz. http://www.myk.gov.tr/index.php/en/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi  Her bir adayın sınava 3 defa girme hakkı vardır. Başarılı olan adaylar, ilgili sektörde istihdam edilmeye hak kazanmış olacaklardır.

Katılımcılara istihdam garantisi var mı?

Başarılı olan kursiyerlerin istihdam edilmeleri için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Eğitimler hangi illerde ve hangi okullarda olacaktır?

ANKARA - Yenimahalle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yenimahalle

                   Web-sitesi:  http://yatml.meb.k12.tr/

İSTANBUL – Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Üsküdar

                    Web-sitesi:  http://haydarpasa.meb.k12.tr/tema/

İZMİR – Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konak

                  Web-sitesi:  http://cinarlieml.meb.k12.tr/

BURSA – Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Osmangazi

                  Web-sitesi:  http://bursahurriyeteml.meb.k12.tr/tema/

 

Başvuru Süresi

Başvuru süresi 25 Temmuz 2016 tarihine kadardır.

Program için başvurular nasıl ve nereye yapılacak?

Başvurularını aşağıdaki linkte açılan formu doldurarak yapabilirsiniz. Başvuru yapan adayların yukarıdaki koşulları kabul ettiği varsayılacak olup, eksik ve yanlış bilgilendirme yapanların hukuki sorumlulukları kendilerine aittir.